باج‌افزارها نوعی از بدافزارها می‌باشند که در اصل دسترسی به یک سامانه را محدود ساخته و برای برداشتن این محدودیت، درخواست باج می‌نمایند. این بدافزار، دسترسی کاربر به رایانه را از طریق رمزگذاری پرونده‌ها بر روی دیسک‌سخت یا قفل‌کردن سامانه محدود ساخته و با نمایش پیامی به کاربر، وی را مجبور به پرداخت مبلغ به تولید‌کننده‌ی باج‌افزار نموده تا محدودیت‌ها حذف و دسترسی به رایانه آزاد شود. باج‌افزارها معمولاً‌ مانند یک کرم رایانه‌ای و از طریق یک پرونده‌ی بارگیری‌شده و یا وجود یک آسیب‌پذیری در خدمات شبکه، خود را بر روی رایانه‌ها گسترش می‌دهند.

روش های پیشگیری :

اقدام اول
پشتیبان گیری !  پشتیبان گیری ! پشتیبان گیری ! : برای جلوگیری از نابودی همیشگی فایل های خود سیستمی برای بازگردانی داشته باشین،بهتر است ۲ تا کپی از فایل‌های پشتیبان خود داشته باشید : یکی برای ذخیره کردن فایل‌ ها در سرویس های ابری ( فراموش نکنید از سرویس هایی استفاده کنید که به صورت خودکار از فایل های شما پیشتیبان تهیه میکند ) و دیگری برای ذخیره سازی به صورت فیزیکی ( هارد دیسک های اکسترنال، .......... ) . اتصال این سیستم ها باید بعد از اتمام عملیات پیشتیبان گیری غیر فعال شود. کپی های فایل های پشتیبان شما همچنین Your back up copies will also come in handy should you accidentally delete a critical file or experience a hard drive failure.

اقدام دوم


استفاده از نرم افزار‌های امنیتی قدرتمند : استفاده از فایروال ها و آنتی ویروس های قدرتمند از سیستم شما در برار باج افزار ها محافظت می‌کند


اقدام سوم

بروز نگه داشتن سیستم عامل و نرم افزار ها :‌ زمانی که سیستم عامل شما و یا آپلیکیشن ها بروز رسانی‌هایی را ارائه میدن آن ها را دریافت و اقدام به نصب کنید.


اقدام چهارم

به هیچ فردی اعتماد نکنید : هر حساب میتونه در معرض خطر قرار بگیره و لینک آلوده میتونه از طریق اکانت های دوستان در شبکه های اجتماعی، همکاران و یا هم بازی ها خود در بازی های آنلاین میتونن فرستاده بشن. هیچ گاه اقدام به بازکردن فایل های الحاقی درون ایمیل هایی که از طریق افراد ناشناس برای شما فرستاده میشوند، نکنید. مجرمان سایبری اغلب پیام ها خود را از طریق ایمیل های جعلی ارسال میکنند که بسیار شبیه ایمیل‌‌های فروشگاه های‌ آنلاین، بانک‌ها و اداره‌جات هست و هدف مورد نظر فریب خوده و اقدام به کلیلک روی لینک‌های آلوده کرده و این کار باعث انتقال بدافزار در داخل سیستم آن ها میشود(فیشینگ).


اقدام پنجم

فعال کردن گزینه‌ی ‘Show file extensions’ در تنظیمات سیستم عامل ویندوز  : این کار باعث تشخیص آسان تر بدافزار ها میشود. در مورد بازکردن و اجرای فایل هایی با پسوند های "exe" ، "vbs" و "scr" محتاط باشید. کلاه برداران با استفاده از مخفی کردن پسوند فایل ها توانایی مخقی سازی پسوند اصلی فایل‌های آلوده خود را دارند و اغلب با malicious file as a video, photo, or document (like hot-chics.avi.exe or doc.scr).


اقدام ششم

اگر شما متوجه رفتار غیر عادی و پردازش های غیر معمول و ناشناخته شدین در سیستم خود، بلافاصله اقدام به قطع تمام اتصالات شبکه‌ای و بی سیم سیستم مذکور شوید(مثل وای فای) . این اقدام باعث جلوگیری از انشار آلودگی میشود.